O czym jest powieść pt. ”Mężczyzna w czerwonym płaszczu” Juliana Barnesa?

Julian Barnes napisał ostatnio książkę zatytułowaną ”Mężczyzna w czerwonym płaszczu”. Autor opublikuje swoją nową powieść w Wielkiej Brytanii 11 listopada. Tym razem człowiek, który zdobył Nagrodę Bookera za powieść “Poczucie kresu” postanowił namalować portret doktora Samuela Jean de Pozzi, a także obraz “Belle Epoque” w Paryżu.

Jaka jest historia powstania tej książki?

W 2015 roku Julian Barnes wziął udział w wystawie obrazów Johna Singera Sargenta w Narodowej Galerii Portretowej i wpadł na pomysł książki ”Mężczyzna w czerwonym płaszczu”. Podczas gdy malarz w większości swoich dzieł przedstawiał gwiazdy i same znane osobistości, jeden z portretów przedstawiał mało rozpoznawanego mężczyznę w czerwonej pelerynie. Jest to dr Samuel Jean de Pozzi, pionier ginekologii i wolnej myśli, beznadziejny podrywacz i założyciel tajnego stowarzyszenia, którego członkowie angażują się w zabawy erotyczne, by interpretować swoje fantazje.

Jaki jest świat powieści?

Kiedy Barnes po raz pierwszy zobaczył portret człowieka, wierzył, że nie mamy z nim nic wspólnego ani dzisiaj, ani w przeszłości. Dobre czasy tzw. Belle Epoque, tak chwalebne i szczęśliwe miały brzydką stronę i wtedy panoszyły się takie zjawiska, jak:

  • dekadencja;
  • przemoc;
  • uprzedzenie.

Więc Barnes postanowił napisać historię o de Pozzi i jego kręgu przyjaciół. Zapewnia to świeży i wyjątkowy portret postaci tych czasów, na który składają się złoczyńcy, pisarze, artyści i myśliciele.

Jak narysowana jest historia w tej książce?

Latem 1885 roku trzech Francuzów przyjechało do Londynu na kilka dni na zakupy. Jedną z tych postaci był książę, drugą hrabia, a trzecią zwyczajny człowiek o włoskim nazwisku, który cztery lata przedtem stał się bohaterem jednego z najbardziej rozpoznawalnych obraz malarza Sargento Johna Singera. Tym popularnym człowiekiem był Samuel Pozzi, powszechnie szanowany lekarz, pionier ginekologii, a także racjonalny naukowiec, ale o niezwykle złożonym życiu osobistym. Jego los jest szczegółowo opisany na wiele sposobów i może być szczególnie interesujący dla koneserów historii lubujących się w tej epoce historycznej.

Dlaczego ta książka jest polecana do lektury?


Pomysłowa, zaskakująca i gruntownie pod względem naukowym dopracowana nowa książka Juliana Barnesa ujawnia produktywną i trwałą wymianę idei między Wielką Brytanią a Francją i stanowi przekonywujący argument za jej utrzymaniem i umocnieniem.

zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com